Archiv Blogu
RSS

Blog

Tlumiče z 3D tisku. Jsou opravdu tak dobré?

Tlumiče, jistě z jedna nedílnou součástí zbraně, zvláště u airsoftových hráčů. Na trhu s airsoft doplňky je jich spousta, avšak ne vždy se vyrovnají ceně, za jakou je obchodníci nabízejí. Kovové tlumiče jsou na okrasu fascinující a mají velkou výdrž, ale jedno důležité jim chybí – tlumivost. Ano, časté imitace tlumičů za několik set Kč, jsou na vzhledu zbraně určitě zajímavou ikonou, funkčnost u nich ale vymizela. Proto jsme přišli s vlastním konceptem tlumičů – vytištěný tlumič na 3D tiskárně. Je tu ovšem často propíraná otázka, vyplatí se tento tlumič oproti kovovému?

Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Vezmeme si v porovnání nejlevnější tlumič s custom vzorem nabízený na eshopu Airsoftpro.cz, ten stojí 499Kč. Vytvoříme si teď takovou tabulku, kde si porovnáme tlumič kovový z Airsoftpro.cz a na druhé straně plastový tištěný od nás 3dtiskbn.cz.

 

Kovový od Airsoftpro.cz

Plastový od 3dtiskbn.cz

Cena

499Kč

350Kč

Délka tlumiče

170mm

200mm

Průměr tlumiče

27mm

32mm

Závit

M14 Levotočivý

M14 Levotočivý

 

Tabulka s parametry ovšem neřekne tolik. Ten zásadní rozdíl je totiž ve funkčnosti. Tlumič od nás opravdu tlumí, a byť se to může zdát zvláštní, utlumí i výstřely z AEG zbraní. AEG zbraně mají totiž elektrický pohon, který natahuje přes sérii ozubených koleček píst, který následně dopadá na hlavu válce a udělá typický zvuk zbraně. Test však prozradil opak, střelec pořád slyší zvuk motoru a výstřel, o pár metrů dál však není slyšet výstřel vůbec. U odstřelovacích pušek a plynových zbraní je slyšet rozdíl daleko větší. Například náš tlumič na pistoli MK23 socom má stejné vlastnosti tlumení jako originální tlumič přidaný ke zbrani.

Dalším velkým trhákem je jeho pevnost. Jeho pružná struktura a šíře stěny z něho dělá nerozbitný tlumič. Před uvedením do prodeje byl tlumič testován na spoustu poškození, které mohou během akce nastat, například - bouchnutí o futra dveří, zachycení větví, opření zbraně o hlaveň, atd. Ve všech testech však obstál na výbornou. Žádný produkt se ovšem neobejde bez toho jednoho ´´Ale´´. Jedno má, plasty nemají celkově rádi teplo, u vytištěných výrobků tomu není jinak. Tlumiče nesnesou větší teplo než 60°C, proto se nesmí nechat v letních období v autě nebo delší dobu na přímým slunečním svitu.

Jaký je tedy verdikt? Každý z uvedených tlumičů má svoje plusy i mínusy, a je na vás, kterému dáte přednost. Za nás je volba jasná, teď je ta volba na vás.

Filamenty AURAPOL. Jak je to s nimi?

Aurapol je firma, která vznikla v roce 2017 se zázemím v jihomoravském Znojmu. Od roku 2018 vyrábí filamenty do 3D tiskáren. Ve svých produktech nabízí různé barvy i v různých materiálech. Na obrázku je filament, který vypadá krásně leskle a čistě, jaká je ale realita?

Na vlastní tiskárně jsme otestovali tento filament a sledovali jeho vlastnosti při tisku. Materiál PLA nabízí teplotu trysky od 210-230°C. Toto rozmezí je na každém z výrobků stejné. Avšak cílová teplota pro dosažení slibovaných vzhledových parametrů je už trochu jiná. Měli jsme tu čest otestovat 3 barvy filamentů od Aurapolu - černou, bílou a šedou. Zatímco černá barva se spokojí s teplotou trysky už 215°C, šedá je k dosažení už trochu náročnější, přesněji 225°C, bílá 230°C. Všechny filamenty byly PLA, byli od jednoho výrobce a jednoho dodavatele. Proč tedy ten rozdíl 10-15°C? Každá tiskárna má své tepelné rozmezí, a i přesto má své tepelné ztráty. Čím vyšší teplota, tím větší může být rozdíl teplot. Teplotu na trysce hlídá termistor zapojený na základní desku, ten ale nesnímá teplotu přímo na trysce, ale na patroně, která ohřívá právě zmíněnou trysku. I když je hotend (mechanismus k nahřívání filamentu) vyroben z materiálu, který nejlépe vede teplo (hliník, mosaz), tak přesto se rozdíl může vyšplhat až k 5°C. Tím pádem už na trysce není 225°C, ale třeba 220°C. Další rozdíl může nastat v samotné barvě. Jako příklad můžeme uvést třeba kapotu u auta. V létě se černá kapota rozehřeje víc, protože tmavé barvy skvěle pohlcují teplo z okolí, kdežto světlé barvy, jako zmíněná šedá nebo bílá, teplo odpuzují. To může být stejné i u tiskáren, princip tisku spočívá v tlačení filamentu na rozpálenou trysku, čímž se nahřeje a v tekutém stavu se slévá na podložku (bed). Černá barva právě tímto způsobem může docílit lepšího natavení než její světlejší odrůdy.

Když dosáhnu požadované teploty, bude výtisk vypadat stejně jako na obrázku výrobce? Ano, bude. Všechny filamenty od firmy Aurapol mají stejné výsledky jako jsou uvedeny u výrobce. Hlavní předností je lesk, krásně hladké plochy a minimum stringů (vlasce vzniklé při přejezdu trysky). Od toho se odvíjí méně náročný post-processing (manuální úprava výtisku po sundání z tiskárny). 

Doporučili bychom tuto značku dál? Určitě ano. Filament splňuje všechny potřeby například pro zakázkový tisk, kde jsou otřepy a stringy nežádoucí, pak následný post-processing už není tak náročný a vše jde potom rychleji.