Archiv Blogu

Tlumiče z 3D tisku. Jsou opravdu tak dobré?

Tlumiče, jistě z jedna nedílnou součástí zbraně, zvláště u airsoftových hráčů. Na trhu s airsoft doplňky je jich spousta, avšak ne vždy se vyrovnají ceně, za jakou je obchodníci nabízejí. Kovové tlumiče jsou na okrasu fascinující a mají velkou výdrž, ale jedno důležité jim chybí – tlumivost. Ano, časté imitace tlumičů za několik set Kč, jsou na vzhledu zbraně určitě zajímavou ikonou, funkčnost u nich ale vymizela. Proto jsme přišli s vlastním konceptem tlumičů – vytištěný tlumič na 3D tiskárně. Je tu ovšem často propíraná otázka, vyplatí se tento tlumič oproti kovovému?

Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Vezmeme si v porovnání nejlevnější tlumič s custom vzorem nabízený na eshopu Airsoftpro.cz, ten stojí 499Kč. Vytvoříme si teď takovou tabulku, kde si porovnáme tlumič kovový z Airsoftpro.cz a na druhé straně plastový tištěný od nás 3dtiskbn.cz.

 

Kovový od Airsoftpro.cz

Plastový od 3dtiskbn.cz

Cena

499Kč

350Kč

Délka tlumiče

170mm

200mm

Průměr tlumiče

27mm

32mm

Závit

M14 Levotočivý

M14 Levotočivý

 

Tabulka s parametry ovšem neřekne tolik. Ten zásadní rozdíl je totiž ve funkčnosti. Tlumič od nás opravdu tlumí, a byť se to může zdát zvláštní, utlumí i výstřely z AEG zbraní. AEG zbraně mají totiž elektrický pohon, který natahuje přes sérii ozubených koleček píst, který následně dopadá na hlavu válce a udělá typický zvuk zbraně. Test však prozradil opak, střelec pořád slyší zvuk motoru a výstřel, o pár metrů dál však není slyšet výstřel vůbec. U odstřelovacích pušek a plynových zbraní je slyšet rozdíl daleko větší. Například náš tlumič na pistoli MK23 socom má stejné vlastnosti tlumení jako originální tlumič přidaný ke zbrani.

Dalším velkým trhákem je jeho pevnost. Jeho pružná struktura a šíře stěny z něho dělá nerozbitný tlumič. Před uvedením do prodeje byl tlumič testován na spoustu poškození, které mohou během akce nastat, například - bouchnutí o futra dveří, zachycení větví, opření zbraně o hlaveň, atd. Ve všech testech však obstál na výbornou. Žádný produkt se ovšem neobejde bez toho jednoho ´´Ale´´. Jedno má, plasty nemají celkově rádi teplo, u vytištěných výrobků tomu není jinak. Tlumiče nesnesou větší teplo než 60°C, proto se nesmí nechat v letních období v autě nebo delší dobu na přímým slunečním svitu.

Jaký je tedy verdikt? Každý z uvedených tlumičů má svoje plusy i mínusy, a je na vás, kterému dáte přednost. Za nás je volba jasná, teď je ta volba na vás.

Vložte svůj komentář
*